X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Bize Ulaşın

İnönü Mahallesi, Babil Sokak, No: 8 34373 - Şişli / İSTANBUL

08505511033

info@eniyisunucum.com

muhasebe@eniyisunucum.com

abuse@eniyisunucum.com

Özellikler

Bilgi Bankası
Tahmini Okuma Süresi: 10 Dakika

Proxy Nedir, Ne İşe Yarar?

Proxy Nedir?
Proxy Ne İşe Yarar?
Proxy Türleri Neler?
Proxy Nedir
 

Proxy nedir sorusu internet kullanıcıları için önemli soruların başında geliyor. Kelime anlamı olarak vekil sunucu anlamı taşıyan Proxy hızlı, güvenli ve sorunsuz internet sunuyor.

Proxy Nedir?

Proxy tanımı itibariyle internet kullanımı ile doğrudan ilgilidir. Kullanıcının bir web sitesini görüntülemek istediğinde doğrudan sunucu ile değil ara sunucu ile görüntülenmesi Proxy’i ortaya çıkarmaktadır. Bu bakımdan istenen bilginin kopyasını farklı bir pencere üzerinden yeniden gösterilmesi Proxy temel çalışma yöntemidir.

Tarayıcının üzerinden Proxy sunucusu kullanılarak internete bağlanmak, diğer bir deyişle doğrudan değil köprü aracılığıyla siteye erişme anlamı taşır. Araya ek bağlantı daha sağlandığında Proxy sunucusuna istek gönderilir. Sonrasında ise Proxy erişilmek istenen bilgiyi alır ve kullanıcıya ulaştırır. Proxy sunucu siteye girmekte, sitedeki bilgileri çekmekte ve kullanıcıya göstermektedir. Böylece kullanıcının IP adresi veya bağlı olunan ağdaki engellemeler de ortadan kalmaktadır.

Proxy Ne İşe Yarar?

Proxy nedir sorusu sonrasında Proxy ne işe yarar sorusu da kullanıcılar için önem taşır. Proxy kullanımı özellikle internet erişiminde çeşitli kısıtlamalar meydana geldiğinde revaçta olur. İnternette kısıtlama yapıldığında her siteye bağlanmama durumu ortaya çıkar. Bu durum Proxy kullanımı için başat etmendir. Böylece Proxy vekil veya ara sunucu olarak görev yaptığından erişimi kısıtlanmış olan sitedeki bilgilerin de görüntülenmesinde yardımcı olur.

Bunun yanında sadece erişimi kısıtlanmış sitelere erişim sağlamak için değil aynı zamanda kullanıcı bilgilerinin tamamen gizlenerek internette dolaşmak için de Proxy kullanımı mümkündür. Site adresini doğrudan internet tarayıcısına girmek yerine Proxy sunucusuna adres girilerek anonim bir kullanım mümkün olur. Sunucu ilgili sayfaya girecek ve kullanıcı ile sayfa içeriğini paylaşacaktır. Buradaki temel nokta bağlantının ara sunucunun IP adresi üzerinden yapılmasıdır. Dolayısıyla kullanıcının asıl IP adresi bu türden kullanımda gizlenmiş olur. Güvenli ve hızlı bağlantı isteyenler için bu yöntem son derece avantajlıdır.

Kullanışlı Proxy sunucusu tercih edildiğinde internet hızının artmasına ve web sayfalarının daha hızlı tepki vermesine de yol açabilir. Kaynaklara olan erişim hızını artırması için sıklıkla Proxy kullanılmaktadır. Bunun yanında dahili sistem güvenliğinin de artmasını sağlamaktadır. Ayrıca Proxy sunucular özelliklerine göre zararlı yazılım ve virüsleri de engelleme özelliğine sahiptir. Bu da kullanıcı için önemli bir avantaj yaratır. Özel güvenlik gerektiren işlemler için de yine Proxy kullanılabilir.

 

Proxy Kullanmanın Avantajları Neler?

Proxy kullanım avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Proxy temel olarak erişimi kısıtlı sitelere ulaşmanız için önemli bir katkı sunar. İlgili ülkenin internet sağlayıcısı tarafından yasaklanmış olan sitelere Proxy ile ulaşabilirsiniz.
  • İnternette anonim olarak yer almak istediğinizde kendi IP adresiniz kullanılmadığı için Proxy üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.
  • Güvenli seçenekler sunması sayesinde internetteki zararlı yazılım veya virüslere karşı sizi koruyabilir. Özellikle reklam dolandırıcılığı, oltalama, kimlik sahtekârlığı ve veri sızıntıları gibi durumlara karşı internet kullanımını daha güvenli hale getirir.
  • Özellikle internet dolaşımını daha hızlı hale getirmek için de Proxy sunucular kullanabilirsiniz. Bu sayede internetin sunacağı verilerin yüklenme hızları artış gösterecektir.
  • Yüklemiş olduğu içerikleri önbelleğe alarak Proxy sunucu web sayfalarının da kısa sürelerde yüklenmesi için yardımcı olacaktır. Önbelleğe sitenin verilerini alması genel olarak sitenin tüm özelliklerinin de daha hızlı ve verimli sonuçlar vermesinde yardımcı olur.

Proxy Türleri Neler?

Proxy türleri üç başlığa ayrılmaktadır;

  • Saydam Proxy Sunucular; ücretsiz olarak kullanıldığı için en sık tercih edilen Proxy sunucuları arasında bulunur. Ancak ücretsiz oldukları için her zaman kesintisiz erişim sunmayabilirler. Aynı zamanda IP gizleme konusunda da tam verim sunmayabilirler. Kullanıcı sayısına göre de sitelerin olduğundan daha yavaş açılmasına da yol açabilirler.
  • Anonim Proxy Sunucular; IP adresinin gizlenmesi için tercih edilen bu sunucular verimli sonuçlar vermektedir. Şifreleme konusunda ise özellikle yüksek güvenlikli işlemler için istenen sonuçları her zaman veremeyebilir.
  • Elit Proxy Sunucular; IP adresinin gizlenmesi, güvenliğin en iyi şekilde sağlanması, dolaşım hızını artırmak gibi konularda verimli sonuçlar sunmaktadır. Sunucular arasında en güvenilir ve hızlı bağlantıyı sağlamaktadır. Özellikle şirketler tarafından tercih edilir.

Bu Proxy çeşitleri http bazlı sunuculardır. Bunun yanında ana kategori olarak SOCKS Proxy sunucular da bulunur. SMTP ve FTP gibi sunucular için genellikle kullanılır. Yavaş çalıştığı için oldukça kısıtlı bir alanda kullanım alanı mevcuttur.

 

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(287 defa görüntülendi. / 1 kişi faydalı buldu.)