X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Bize Ulaşın

İnönü Mahallesi, Babil Sokak, No: 8 34373 - Şişli / İSTANBUL

08505511033

info@eniyisunucum.com

muhasebe@eniyisunucum.com

abuse@eniyisunucum.com

Özellikler

Bilgi Bankası
Tahmini Okuma Süresi: 10 Dakika

Fivem Roleplay Terimleri Nelerdir?

Roleplay Nedir?
FiveM Roleplay Terimleri
FiveM Terimleri İçin Önemli Noktalar
FiveM Raporları Nasıl Verilir?

FiveM roleplay terimleri GTA 5 oyuncuları için önem taşıyor. Oyun içinde rol yapmayı eğlenceli hale getiren bu terimler daha iyi şekilde oyun oynamayı mümkün hale getiriyor. Ancak oyunda rol yapmak sanıldığı kadar da kolay değil.

Roleplay Nedir?

FiveM roleplay terimleri nelerdir sorusuna yanıt vermenin öncesinde ilk olarak roleplay kavramı üzerinde durulması gerekiyor. Roleplay tanımı itibariyle oyunda karakteri gerçek yaşamdaki gibi oynamaktır. Başka bir deyişle oluşturulan karakterin kişiliğini benimsemek ve o karakter ile özdeşmek esastır.

Tamamen farklı karakterler yaratarak alternatif bir gerçeklik sunan roleplay oyunları aksiyon, eğlence ve macera sunabilir. FiveM roleplay ise GTA 5 için geçerlidir ve online olarak yaratılan sanal evrende karakterinizini canlandırmanızı sağlamaktadır.

FiveM Roleplay Terimleri

FiveM roleplay terimleri de oyundan daha iyi keyif alabilmek için kullanılıyor. Bu terimlerden oyunda kalmayı da sağladığı için önem taşıyor. Eğer terimleri yeteri kadar bilmezseniz sunucudan uzaklaştırılabilirsiniz.

 • In Charecter IC: karakter içi anlamına gelen bu ifade gerçek dünyadan tamamen kopmanızı anlatıyor. Eğer gerçek yaşamda birisi ile arkadaşsanız ve oyun sırasında onunla karşılaştığınızda ismiyle hitap etmemeniz gerekiyor.
 • Out of Character OOC: Karakter dışı olayları içeriyor. Oyun sırasında birisi oyundan düştüğünde veya çıktığında o kişiyi role dahil olmayacak yazılar için kullanılır.
 • Random DeathMatch RDM: Sebepsiz ve rolsüz şekilde karakter öldürmek.
 • Vehicle DeatchMatch CDM: Sebepsiz ve rolsüz şekilde araçla karakter öldürmek.
 • Metagame MG: Rol yani oyun dışında öğrenilen bilgileri role dahil ederek rolün gidişatını bozmak anlamında kullanılır. Örneğin discord üzerinden birisini tanıyorsanız ve bu kişiyle sunucuda karşılaştıysanız ona gerçek ismi ile hitap etmemeniz gerekir.
 • PowerGame PG: Gerçek hayatta yapılmayan eylemleri oyun içinde yapmak. Esasında oyunda yapılan tüm eylemler bu şekilde adlandırılabilir.
 • Mixing IC-OOC: IC ifadesi oyundaki karakterin temsil ettiği rol anlamına geliyor. OOC ise kendi kişiliğinizi yani oyuncunun kişiliğini ifade ediyor. Şayet rol sırasında IC ve OOC’yi karıştırma yapılırsa kural ihlali yapılacaktır. Oyun içinde karakterde olmayan bir özelliği kendinizden eklemek de yine kural ihlali anlamına geliyor.
 • Bunny Hopping: Gerçek yaşamda nasıl ki hızlanmak için zıplamak yerine koşuluyorsa bu durumda oyun içinde de hızlı ilerlemek için zıplamak yerine koşmayı tercih etmelisiniz.
 • Retarted Roleplay: Oyunda yapılan rollerin sebepleri olmalı ve durduk yere herhangi bir zarar verilmemelidir. Bu durum da gerçek yaşamdaki gibi tutumların FiveM roleplay terimleri arasında yerini bulmasını sağlıyor.
 • Smileys IC: Bazı anlarda oyun içinde yazarak rol yapılıyor ve bu durumda kısaltma kullanırsanız, örneğin “Tamam” yerine “Tmm” derseniz kural ihlali yaparsınız.
 • Guns Out Of Ass GOOA: Silahı olmadık yerde çıkarmak anlamına geliyor. Durduk yere, olmadık anlarda silah çıkarıldığında kural ihlali oluşuyor.
 • GhostRP: Gerçekleşmeyen bir olayı gerçek gibi gösterip buna dönük rol yapmaktır. Karakterin çıkarlarını kullanmak anlamı taşıdığından kural ihlali sunar.
 • Bug Abuse: Oyun içinde bulunan bug yani hataları IC karakteri üzerinde kullanmak anlamındadır. Kural ihlali olarak geçer.
 • Car Surfing: Araçların üzerinde yolculuk yapmak.
 • Copbait: Polislere karşı yapılmaması gereken eylemleri yapmak.

 

 

FiveM Terimleri İçin Önemli Noktalar

FiveM terimleri için dikkatle kullanılması gereken önemli iki terim bulunuyor. Bunlar NLR ve NVL olarak öne çıkıyor. NLR açılım olarak new life rule anlamı taşıyor yani yeni hayat kuralı anlamında bulunuyor. Oyunda ölünmesi halinde geçmişte yapılan tüm her şey oyuncu tarafından unutuluyor. Örneğin birisi tarafından öldürüldüğünüzde ve sonrasında tekrar doğduğunuzda NLR kuralı gereğince onu tekrar hatırlayamazsanız. Aslında buradaki hatırlama gidip intikam alamazsınız anlamındadır. Çünkü gerçek yaşamda birisi sizi öldürdüğünde o kişiye artık zarar veremeyeceksinizdir.

Diğer bir önemli FiveM terimi NVL yani no value of life olarak öne çıkıyor. Karakterinizin yaşamını hiçe sayarak hareket etmek yani gelişigüzel riskler veya saldırganlıklar yapmak bu şekilde adlandırılıyor.

FiveM Raporları Nasıl Verilir?

FiveM raporları vermek için belirli komutlar bulunmaktadır. Oyundaki karakterlerin etkileşime girmesine, rapor ve görüşlerine Do ismi verilmektedir. Bu yüzden ./do komutunu girerek rapor ve görüş alınabilir. Örneğin;

 • ./do Ağır silahı var, dikkat.
 • ./do Etrafta neler var?
 • ./do Hızlı arabam var, benimle gelebilirsin.
 • ./do sol tarafta büyük bir çatışma çıkmıştır.

Bu raporlar duruma göre çoğaltılabilir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(1690 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)